Wszystko o kolorze czarnym

czarny

Kolor czarny.. chyba wszystkie go kochamy 🙂 Znam tak na prawdę niewiele kobiet, które nie lubią tego koloru i nie posiadają go w swojej szafie. Wręcz przeciwnie kobiece szafy są pełne czerni. Czy wiesz, że czarny tak naprawdę nie jest kolorem, tylko po prostu brakiem światła widzialnego? Właściwie to nie ma w 100 % rzeczy doskonale czarnej, praktycznie w przyrodzie taka nie występuje. Jedną z najciemniejszych substancji spotykanych w warunkach naturalnych jest smoła i sadza. Są różne odcienie tego koloru: czerń hiszpańska, czerń granatu, czerń metaliczna, krucza czerń, czerń grafitu.

Znaczenie i symbolika
Kolor czarnyniemal w każdej kulturze ma inne, często odległe znaczenie. W kulturze europejskiej i amerykańskiej są to przede wszystkim negatywne i trudne skojarzenia, takie jak: zło, smutek, śmierć oraz żałoba. W Chinach czerń jest symbolem szczęścia, a w starożytnym Egipcie był wręcz kolorem życia. Podobnie u Indian i w Afryce, gdzie czarny symbolizuje płodność. Czerń jest symbolem tajemnicy i mroku. Bez koloru czarnego trudno jest uzyskać atmosferę tajemniczości i dramatyzmu. Czarny utożsamiany jest z mrokiem, strachem, wiedzą tajemną i okultyzmem. Kolor czarny zyskał nieco inną symbolikę w XX wieku, stał się wtedy kolorem elegancji, luksusu, wyrafinowania i prestiżu. Czerń raczej nie budzi pozytywnych emocji, wytwarza u ludzi pewien dystans. Jak chcemy wzbudzić respekt i szacunek to czerń jest na właściwym miejscu. Wykorzystywana jest tam, gdzie trzeba podkreślić powagę, kompetencję i formalność. Symbolizuje autorytet i władzę. Oznacza niedostępność i powagę. Z jednej strony źle się kojarzy i może wywoływać negatywne emocje, ale z drugiej jest niezastąpioną barwą nie tylko w modzie..

Psychologiczne aspekty koloru czarnego
Kolory wywołują określone uczucia i nastroje, wyrażają też nasze emocje. Podobno wybór ubioru w określonym kolorze jest tylko pozornie przypadkowy. W rzeczywistości barwa, po którą sięgamy, określa nasz nastój i jest związana ze stanem wewnętrznym w jakim jesteśmy w danym czasie. Jedno jest pewne, swoim ubiorem i kolorami pokazujemy swoją osobowość. Ważne jest to, że nasze upodobania kolorystyczne mogą się zmieniać się z wiekiem, sytuacją, a nawet z nastrojem w danej chwili. Prawie wszystkie lubimy kolor czarny, niezależnie od wieku, zainteresowań, wykształcenia, statusu społecznego i miejsca zamieszkania. Z moich obserwacji wynika, że my Polki kochamy go szczególnie.. Podobno można wyodrębnić dwie grupy osób, które najchętniej ubierają się na czarno. Z jednej strony są to osoby niezależne, zdyscyplinowane, silne i pewne siebie, a z drugiej – nieśmiałe, chcące się ukryć za tym kolorem i pozostać w jego cieniu, czasami wręcz depresyjne. Jest to dość duże uogólnienie i uproszczenie, ale być może coś w tym jest? Na czarno chętnie ubierają się przedstawiciele artystycznej bohemy. Czerń jest ulubionym kolorem intelektualistów i artystów. Jest też wyrazem tożsamości i indywidualizmu dla wielu subkultur ( emo, punk, fani muzyki rockowej i heavy metalowej).

kobiety, które podziwiam
czarny

Czerń jest jedną z najbardziej klasycznych i powszechnie stosowanych kolorów przez wielu projektantów i stylistów. Kolor ten ma swoje lepsze i gorsze okresy, ale zapewne nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie się kojarzyć z dobrym stylem. Podobnie jak klasyczna mała czarna zapoczątkowana przez Coco Chanel.

czarny jest ponadczasowyczarny

Czarny kolor charakteryzuje wiele stylów w modzie. Nie wyobrażamy sobie bez niego stylu grunge, glamour, klasyki i stylu minimalistycznego. Czarny jest wszędzie.

na ulicach..czarny

czarnyczarny

na pokazach modyczarny

czarny = kobiecośćczarny

czarny

  biżuteria w kolorze czarnym – klasaczarny

 czerń w makijażuczarny

Czerń jest kolorem tradycji i zarazem nowoczesności. Obydwie te cechy sprawiają, że czerń kojarzona jest z dobrym smakiem i klasyką. Kolor czarny jest wszędzie, nie tylko w naszych szafach. Wykorzystywany jest dzisiaj dość często przez architektów wnętrz, projektantów mebli i przedmiotów codziennego użytku.

czarny w naszych domachczarny

czerń to kolor luksusu czarny

Kolor czarny jest powszechnie uważany za najbezpieczniejszy i według obiegowej opinii – pasuje każdemu, kto ją nosi. A to nie prawda. W istocie jest inaczej: mało kto w niej dobrze wygląda, gdyż uwypukla defekty urody. Sylwetka w tym kolorze wydaje się bardziej posągowa i poważna. Jeśli kochasz ten kolor, to pamiętaj, że czerń jest bardzo wymagająca.

Warto zastosować się do pewnych zasad:

  • jeśli chcesz ubrać się cała na czarno – to łącz różne faktury

  • pamiętaj, że kolor czarny wymaga większej dbałości o urodę (uwypukla bowiem wszelkie niedoskonałości fryzury (łupież), zaniedbane dłonie, czy zmarszczki 

  • uważaj na połączenia czarnego z brązem i ciemnym granatem! 

  • czerń wymaga dyscypliny w utrzymaniu ubrań wszystko na niej widać 

  • czarny podobnie jak brąz postarza (kobiety dojrzałe, po 50 roku życia powinny raczej unikać tego koloru zwłaszcza w okolicach twarzy)

  • czerń nie wyszczupli Twojej sylwetki jeśli ubierzesz się w nią od stóp do głowy, wręcz przeciwnie, obrysowuje ją wtedy bardzo dokładnie i efekt będzie odwrotny 

  • jeśli chcesz jakieś partie swojego ciała wyszczuplić, to ubierz je w czarny kolor, a inne – w kolor intensywny lub dużo jaśniejszy

  • jeśli nie możesz żyć bez czerni, to łącz go z innymi kolorami, umiarkowanie stosuj w okolicach twarzy i rozjaśniaj dodatkami (biżuteria, szaliki itp.)

  • kolor czarny wymaga nieco mocniejszego makijażu

Kiedy powinnaś zdecydowanie unikać koloru czarnego?

  • w biznesie (tylko jako kolor bazowy i w umiarkowanej ilościach)

  • na rozmowie kwalifikacyjnej ubiegając się o pracę

  • w polityce (kolor ten nie budzi zaufania, podkreśla dystans)

  • pracując jako doradca klienta (wyjątkiem są osoby sprzedające dobra luksusowe – czerń dodatkowo podkreśli niedostępność i luksus oferowanych dóbr )

Mój drugi ulubiony  kolor to czerwony.. Przeczytasz o nim (tutaj)

Zobacz również

biały
czerwony